Hyppää sisältöön

JAKSO 2: MATTI HEIKKONEN, PINJA

Matti Heikkonen: Kaaos kalenterissa on kaaos organisaatiossa

Miten alaston, haavoittuvainen ja välitön täytyy olla ollakseen uskottava johtaja? Tätä ei Pinjan toimitusjohtaja Matti Heikkonen osannut arvata uransa alussa.

Pörssiyhtiöiden hallituksissakin vaikuttavan sarjayrittäjän oman johtajuuden eräs kulmakivi sai alkunsa sattumanvaraisella hissimatkalla Matti Alahuhdan kanssa. Kun nuori Matti kysyi kokeneemmalta neuvoa johtajuuden uralle, hän odotti jotain syvällistä strategista oivallusta, mutta saikin simppelin vinkin, joka on kuoriutunut vasta kerros kerrokselta vuosien kuluessa: ”Oman ajankäytön hallinta.” Organisaatio peilaa johtajansa tapaa käyttää aikaa. Sillä, mitä johtajan kalenterissa on, on yllättävän suuri kerrannaisvaikutus.

Mattia on ravistellut myös edestä johtamisen filosofia. Hän oli tottunut johtamaan organisaatioketjun kautta, mutta näki käytännössä, miten edestä johtamisen taito on nopeasti muuttuvan liiketoiminnan elinehto. Muutoksen nopeus edellyttää, että johtaja on siellä, missä asiat tapahtuvat. Hän kysyy myös: ”Onko yleisjohtajien aika ohi?”

Jakson päättää avoin keskustelu mielentilan hallinnan merkityksellisyydestä – henkilökohtaisesti ja johdetun organisaation kannalta. Rooleille ei ole tilaa aidossa, herkässä ja luottamusta herättävässä johtamisessa. Vaikeissa tilanteissa punnitaan, pukeeko johtaja roolin päälleen vai hallitseeko hän aidosti oman mielentilansa ja sen kautta tilannetta.

Matin uran kasvun paikat paljastavat, miten hänen nuoruudessa ”heikkojen johtajien höpinöinä” pitämänsä jutut ovat itse asiassa johtajan tärkeimpiä vaikutuskeinoja. Ihminen ja mieli ovat liiketoiminnan tärkeimpiä assetteja.

Johtajana ihminen -podcast

Lasketaan tittelit sivuun ja tutustutaan nimekkäiden johtajien omiin kasvutarinoihin. Mitkä oivallukset ja opit ovat tuoneet heidät juuri tähän hetkeen? Miten he ovat kasvaneet ihmisinä?

Kuuntele seuraavaksi

#6 TIMO LAPPI

Jäyhästä juristista pelottomaksi sarjayrittäjäksi | Timo Lappi, Fondia

Sarjayrittäjä Timo Lappi kuvaa itseään entiseksi jäyhäksi juristiksi, josta kasvoi toimialoja disruptoiva kasvuyrittäjä. Kapinallisuus näkyi jo nuorena juristina, jolloin hän löysäsi kravattia ja päätti päästää asiakkaat lähelleen. Millainen ihminen oli se Timo, joka perusti Fondian? Entä millaisena hän palasi 16 vuoden jälkeen Fondia toimitusjohtajaksi? Tunnustautuuko Timo ajokoirajohtajaksi? Jaksossa keskustellaan rohkeudesta hypätä tuntemattomaan, johtajan kypsymisestä sekä työn, oman ajan ja perheen toisilleen voimaa antavasta symbioosista. Lue lisää.

#5 LAURI RATIA

Nukkuuko muutosjohtaja yönsä hyvin? | Lauri Ratia

Millaisesta ihmisestä kasvaa kriisiyritysten muutosjohtaja? Teollisuusneuvos Lauri Ratiaa on kuljettanut urallaan eteenpäin sinnikkyys, toivo ja usko omaan asiaan. Hänet tunnetaan kriisiyritysten pelastajana, mutta harva tietää, tämä vaihe hänen työelämässään alkoi vasta yli 60-vuotiaana. Jaksossa keskustellaan unelmoinnin ja maltin tasapainosta; tavoitteita pitää olla mutta kaikkea ei tarvitse saavuttaa heti. Laurin oma kasvun paikka on ollut oppia numerojohtajasta ihmisten johtajaksi. Miten johtaja säilyttää itse itsensä ihmisenä, kun kiperät päätökset muuttavat muiden ihmisten elämänsuuntaa? Lue lisää.

#4 JANINA LUOTO

Auttamisvimma vei johtajaksi | Janina Luoto, ISLET Group

Janina Luodon matkaa johtajaksi on kirittänyt auttamisen halu – tai oikeastaan auttamisvimma. Hän palaa usein kysymykseen: miten voin johtajana auttaa tiimiä eniten? Oivallus roolin vaihtamisen sai lähtölaukauksensa koripallokentältä Janinan siirtyessä pelaajasta valmentajaksi. Kansainvälinen työkomennus mullisti koko maailmankuvan: miten kulttuurin muokkaama ajattelu ohjaa ihmisen toimintaa. Janinan kasvutarinassa kuultaa johtajan keskeneräisyys sekä rohkeus tehdä ilman kokemusta. Jaksossa puhutaan aitouden säilyttämisestä, erilaisuuden ymmärtämisestä ja vastuusta, jonka menestys tuo. Lue lisää.

#3 PETTERI KILPINEN

Rakastanko enemmän asiakkaitani kuin perhettäni | Petteri Kilpinen, Suomen Olympiakomitea

Miltä tuntuu saavuttaa uraunelma ja huomata, että kaikki tuntuukin väärältä? Petteri Kilpinen nousi eurooppalaisen markkinointialan huipulle, mutta huomasi elävänsä arvojensa vastaista elämää ja irtisanoutui ennen kuin saisi  seuraavan liian hyvän tarjouksen. Hän on joutunut kysymään itseltään ”rakastanko enemmän asiakkaitani kuin perhettäni”? Petteri itse valmistautuu päiviinsä nykyään kuin huippu-urheilija: milloin on alkuerät ja milloin finaali? Jaksossa puhutaan myös hyvän johtajan tärkeimmästä taidosta eli itsereflektiosta. Lue lisää.

#2 MATTI HEIKKONEN

Kaaos kalenterissa on kaaos organisaatiossa | Matti Heikkonen, Pinja

Johtajan pitää käyttää aikaansa tehokkaasti, mutta kyetä kohtaamaan aidosti. Tähän uskoo sarjayrittäjä, Pinjan toimitusjohtaja Matti Heikkonen. Yksi Matin johtajuuden isoista oivalluksista sai kipinän hissimatkalla Matti Alahuhdan kanssa: ilman hyvää ajanhallintaa johtaja synnyttää kaaosta ympärilleen. Matti pohtii myös, miten johtajan taito hallita omaa mielialaansa vaikuttaa omaan jaksamiseen mutta myös organisaatioon. Lue lisää.

#1 SALLA SEPPÄ

Huono esihenkilö voi opettaa enemmän kuin hyvä | Salla Seppä, NBF

Jokainen meistä on joskus epäillyt, osaako oikeasti johtaa. Niin myös Salla Seppä. Miten saada ihmiset seuraamaan ilman valtaa käskeä? Entä miten turhautumisenkin hetkellä voi oppia huonolta esihenkilöltä? Nykyään Salla sparraa NBF:ssä nuoria johtajia, jotka ovat opettaneet häntä kirkastamaan myös omia johtamisperiaatteitaan ja antavat mahdollisuuden myötäelää onnistumisissa: ”Mä osaan tämän!” Lue lisää.

INTRO

Tervetuloa Johtajana ihminen -podcastiin | Host Janne Lindfors

Johtajana ihminen -podcastissa laskemme tittelit sivuun ja katsomme johtajuutta ihmisen kehitystarinasta käsin. Mitä johtajat ovat oppineet itsestään ja johtamisesta? Vieraana on nimekkäitä johtajia läpi toimialojen. Heidän tarinansa inspiroivat, haastavat ajattelua ja avaavat ovia johtamisen arkeen. Tämä podcast on sinulle, joka johdat, haaveilet johtamisesta tai epäröit, onko sinusta johtajaksi. Hostinasi toimii Janne Lindfors.

Podcastin mahdollistaa työelämäyhtiö Barona.

JOHTAJANA IHMINEN -PODCAST

Sponsored by